Celem Fundacji ArchiPrawo jest ochrona przestrzeni i architektury, jako dobra publicznego, rozwój i ochrona zawodu architekta i jego niezależności zawodowej, szerzenie edukacji architektoniczno – urbanistycznej, a także porządkowanie otoczenia prawnego i administracyjnego związanego z architekturą, urbanistyką i budownictwem aby zapewnić jego transparentność i jednoznaczność (Statut Fundacji ArchiPrawo, Rozdział II. § 5).

Zgodnie z Rozdziałem II. § 6 Statutu, Fundacja ArchiPrawo realizuje swoje cele między innymi poprzez uświadamianie społeczeństwa pod względem Architektoniczno – Prawnym, doradztwo i konsultacje Pro Bono, wsparcie w aspektach zawiłości administracyjnych, propagowanie dobrych praktyk i postaw zawodowych.

Cytując dokument Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, nasze działanie ma na celu naprawę niewłaściwych praktyk stosowanych w postępowaniach konkursowych w dziedzinie projektowania architektoniczno-budowlanego i urbanistycznego, które prowadzą nie tylko do niepowodzeń samych konkursów ale skutkują zaburzeniem relacji w procesie inwestycyjnym. (…) dążenie do poprawy warunków realizacji przedsięwzięć, efektywności procesu inwestycyjnego a w konsekwencji osiągnięcia oczekiwanych celów Zamawiającego – przy równoczesnym zachowaniu pełnej ochrony interesu społecznego, rozumianego także jako efektywne wydatkowanie środków publicznych.

Architekci stanową jeden z zawodów zaufania publicznego, stąd też czujemy się zobowiązani wypełniać powierzoną nam misję społeczną.

Z poważaniem
arch. Mikołaj Gierych
Prezes Fundacji ArchiPrawo

Certyfikacja konkursów – materiał pomocniczy